Na pierwsze spotkanie zapraszam tylko rodziców – niezależnie od tego ile lat ma Wasze dziecko i z jakimi trudnościami obecnie się mierzycie. Jeżeli z jakiś względów rodzice nie mogą pojawić się razem, na spotkaniu może być też jeden opiekun. Podczas konsultacji można robić notatki i dopytywać o wszystkie kwestie, które budzą niepokój czy ciekawość.
Jeżeli dziecko posiada już jakąś dokumentację medyczną lub opinie z poradni psychologiczno-pedagogicznej, warto zabrać ją na pierwsze spotkanie lub też wysłać kilka dni wcześniej w wersji e-mail aby specjalista miał czas na zapoznanie się z historią leczenia dziecka.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty – najczęściej zadawane
pytania.
Pierwsze spotkanie to wywiad z rodzicami na temat tego, z jakim kłopotem zmaga się rodzina. Rodzice opisują jakiego rodzaju wsparcia oczekują od specjalisty, a psycholog robi wywiad, tzn. zadaje pytania na temat rozwoju psychofizycznego dziecka, jego zainteresowań, środowiska przedszkolnego lub szkolnego, domu rodzinnego, stanu zdrowia, rodzaju dotychczasowego leczenia lub specjalistycznego wsparcia dziecka czy rodziny.
Jedne z wielu pytań to np.:
- Od kiedy trwa trudność i jak się objawia?
- Co się działo przed wystąpieniem trudności?
- Jakie obecnie są skutki występowania trudności?
- Jak dziecko / rodzina radzi sobie z objawami?
- Czy ta trudność pojawiała się wcześniej?
- Co na temat trudności dziecka/rodziny sądzą rodzice?
I wiele innych…
Nie zawsze pierwsza konsultacja kończy się zaproszeniem dziecka do pracy ze specjalistą.
Czasem wspólnie decydujemy, że najlepszym rozwiązaniem będzie opiekowanie trudności dziecka przez rodziców, przy współpracy dorosłych z psychologiem (dotyczy szczególnie najmłodszych pacjentów). Czasem zdarza się też tak, że przed podjęciem współpracy z rodziną niezbędne są konsultacje specjalistyczne: pediatryczna (np. wykluczenie choroby somatycznej w przypadku bólów brzucha czy głowy), okulistyczna, fizjoterapeutyczna, psychiatryczna (diagnoza różnicowa) czy spotkanie z innym specjalistą, o ile taki porządek interwencji będzie wspierał dziecko. Niekiedy już na pierwszej konsultacji opiekunowie znajdują odpowiedzi na dręczące ich pytania. Często nasze pierwsze spotkania polegają na rzetelnej psychoedukacji w zakresie różnych trudności, a szczególnie rozpoznania tego co jest normatywne w rozwoju dziecka, jak też tego, co powinno wzbudzić czujność dorosłych.
Podczas konsultacji zdarza mi się polecać literaturę w temacie jaki dotyczy opisywanych trudności lub też odesłać do innego, wartościowego źródła w postaci cyfrowej.
W zasadzie można powiedzieć, że o wszystko co dotyczy procesu wspierania psychologicznego czy natury trudności z jaką zmaga się dziecko i rodzina. Nie ma „złych” pytań, co jednak nie znaczy, że psycholog zna odpowiedzi na wszystkie wątpliwości rodzica lub też, że dana osoba specjalizuje się w tym obszarze, jaki trzeba zaopiekować u dziecka. Z pewnością można więc pytać o kompetencje psychologa, czy też jasno komunikować, że informacje które przekazuje psycholog są dla nas niejasne i prosić o dalsze wyjaśnienia.
Obawy przed pierwszym spotkaniem z psychologiem to zupełnie naturalny stan. Czasem pojawia się jeżeli inne spotkanie ze specjalistą miało rozczarowujący dla nas przebieg, a niekiedy nasze napięcie związane jest z tym, że nie wiemy czego można się spodziewać. Mówienie o sobie czy też relacjonowanie jakiegoś kawałka historii swojej rodziny, to niełatwa i delikatna sytuacja. To co może być tu „niewygodne”, to obawa przed oceną, krytyką lub strach przed tym, że ktoś nam nie będzie w stanie pomóc. Wszystkie te myśli i odczucia mają prawo się pojawić. Warto jednak wiedzieć, że profesjonalista nie dokonuje oceny postępowania rodziców czy dziecka, jak również nie „wyrokuje” na temat przyszłości tego, co będzie się działo w życiu rodziny. Zadaniem PROFESJONALISTY jest nazwanie tego, co obecnie się dzieje, sprawdzanie z rodziną co mogło spowodować trudność, a następnie szukanie rozwiązań szytych na miarę tej konkretnej sytuacji. To, o czym jeszcze trzeba pamiętać to fakt, że zgodnie z polskim prawem, psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, a więc wszystko to o czym mówisz jest poufne. O warunkach poufności w sytuacji gdy z psychologiem pracuje dziecko warto rozmawiać przed zaangażowaniem się w proces wsparcia.
W zależności od tego czy umawiasz wizytę osobiście czy też drogą elektroniczną, przed spotkaniem powinno posiadać się takie informacje jak: adres spotkania, imię i nazwisko specjalisty, pora wizyty, czas trwania wizyty, sposób płatności i to jaka obowiązuje kwota. Przed wizytą możesz poprosić o potwierdzenie wykształcenia lub innych kompetencji specjalisty. W taki sposób dbasz o swoje bezpieczeństwo i masz pełne prawo tak postąpić.